Podręcznik - od nudy do super narzędzia
Powrót do pracy po dłuższej przerwie jest tak samo trudny dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Pomocny może okazać się… podręcznik. Bywa, że nie ma on najlepszej opinii, może jednak okazać się świetnym narzędziem wspierającym samodzielność w uczeniu się.
Owszem, podręczniki często są pełne trudnych tekstów, niezrozumiałych dla uczniów. W dodatku młode osoby nie zawsze wiedzą, jak pracować z tekstem, by uczyć się skutecznie. Czują opór wobec podręczników. Po prostu ich nie lubią.
Tymczasem można pracować z podręcznikiem w ciekawy i przystępny sposób. Jak zatem odczarować ponurą cegłę i zmienić ją w szkatułkę z wiedzą? Jak oswoić młodych ludzi z pracą w tekstem, by mogli korzystać z tej umiejętności także w domu? Samodzielny uczeń ma lepsze wyniki na sprawdzianie, egzaminie i w życiu!
W czasie pierwszego w nowym roku szkolnym webinarium z cyklu „Odporna szkoła” porozmawiamy o tym:
jak modelować strategie uczenia się z podręcznika na lekcji, by uczeń mógł korzystać z nich w domu
jak robić dobre notatki przed, w trakcie i po czytaniu tekstu
czym jest aktywne czytanie i jak wygląda w praktyce
na czym polega wstępne uczenie i dlaczego warto z niego korzystać
Będą z nami ekspertki:
Natalia Boszczyk – nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej i liceum w Warszawie. Psycholożka, trenerka, mentorka. Twórczyni bloga Szkoła Dobrej Relacji. Autorka książek „Dobre relacje w szkole” oraz „Kryzysowy Niezbędnik Nauczyciela”.
Marta Gębka – nauczycielka biologii i języka polskiego jako obcego w szkole podstawowej i liceum w Poznaniu.
Edyta Wąsik – nauczycielka historii w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski w Lublinie. Jest trenerką, asystentką szkół oraz mentorką kursów internetowych w Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Webinarium poprowadzi Kasia Pijanowska - ekspertka Centrum Edukacji Obywatelskiej.
----
Webinarium organizowane jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się". Program ten jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.
Aby zapisać sie do aktywności musisz mieć konto w naszym systemie.
Jeżeli masz już konto w systemie:
Jeżeli nie masz masz jeszcze konta w systemie: