Od dostępności do zaangażowania – czyli po co nam projektowanie lekcji?
We wszystkich klasach są uczniowie i uczennice o zróżnicowanych potrzebach. Nie musisz jednak przygotowywać dla każdego i każdej osobnych materiałów ani dokładnie znać ich potrzeb. Wystarczy, że skorzystasz z projektowania dostępnego uczenia się (UDL).
To nowoczesne podejście do nauczania pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich uczniów. Bazuje na trzech kluczowych zasadach: zaangażowaniu, prezentacji treści oraz ekspresji.
UDL pozwala przewidywać trudności i projektować proces edukacji w sposób, który zwiększa dostępność i efektywność nauki. Daje przy tym uczniom i uczennicom możliwość różnorodnego prezentowania swoich osiągnięć edukacyjnych.
Właśnie projektowaniu dostępnego uczenia się poświęcimy najbliższe webinarium z cyklu „Odporna szkoła” dla nauczyciela. Porozmawiamy między innymi o tym:
Czym jest projektowanie dostępnego uczenia się i dlaczego warto je stosować?
Jak projektować materiały edukacyjne, aby były dostępne dla każdego?
Jakie metody nauczania wspierają zaangażowanie w klasie?
Jak planować lekcje, które usuwają bariery w procesie uczenia się?
Będą z nami:
- Aleksander Pawlicki – nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii i retoryki w liceum. Wykładowca w Szkole Edukacji PAFW i UW. Jest autorem programów szkolnych i podręczników. Przygotowuje do pracy i wspiera w rozwoju młodych nauczycieli.
- Olga Tórz-Wciórka – nauczycielka języka polskiego i wychowawczyni w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie. Uczestniczka projektu „Szkoła dla innowatora”, w ramach którego pracuje na co dzień nad rozwijaniem kompetencji współpracy. Od sierpnia 2024 roku dyrektorka szkoły.
Webinarium poprowadzi Kasia Pijanowska – ekspertka edukacyjna i koordynatorka cyklu „Odporna szkoła” dla nauczyciela.
Weź udział w webinarium i odkryj, jak projektowanie dostępnego uczenia się może zmienić sposób, w jaki prowadzisz zajęcia!
---
Webinarium organizowane jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się". Program ten jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.
Projekt wspierany przez: Norad i Norwegian Refugee Council.
Aby zapisać sie do aktywności musisz mieć konto w naszym systemie.
Jeżeli masz już konto w systemie:
Jeżeli nie masz masz jeszcze konta w systemie: